Leasing - jak funguje, výhody a nevýhody


Co je leasing

Leasing je u nás velmi populárním finančním produktem. Díky němu můžete financovat nákup movitého ale i nemovitého majetku. Jeho možnosti jsou opravdu široké.

K čemu využít leasing?

Leasing lze využít hned k několika účelům. Nejčastěji je však využíván ke koupi nového či ojetého automobilu. Není však výjimkou nákup zemědělských strojů či gastro-zařízení.
Při sjednání leasingu je nutno složit akontaci. Jde o první navýšenou splátku, která odpovídá nejčastěji 10 procentům a víc z ceny kupované věci.

Na první pohled se může zdát, že se jedná o totožný finanční produkt se splátkovým prodejem. Není tomu ale tak. V případě leasingu kupovaná věc připadá poskytovateli leasingu, od nějž si zákazník věc postupně odkupuje.

Výhody

V případě, že jste živnostníkem, není nutné platit daň. Získání leasingu je též o dost rychlejší než získání úvěru. V případě nepravidelného užívání věci je možné domluvit nepravidelné splácení.Náš tip:
Internetové stránky Financie-Plus.sk Vám pomohou zorientovat se ve finančních produktech na Slovenském trhu. Pokud jste občanem SR a potřebujete poradit s výběrem bankovního konta, spoření, pojištění nebo půjčky, navštivte Financie-Plus.sk a dozvíte se více.


Leasingové společnosti jsou často přidružené k prodejcům automobilů, a tak máte vše potřebné na jednom místě.

Nevýhody

Největší nevýhodou jsou bezesporu omezená vlastnická práva věci. Dokud nesplatíte celou dlužnou částku, můžete být v mnohých ohledech dosti omezeni. Přesto jsou některé vlastnické povinnosti přeneseny na nájemce.

Za vypovězení smlouvy je nastaveno vysoké penále. V případě bankrotu leasingové společnosti je nájemce nucen vrátit předmět leasingu a domluvit se na vyrovnání.

Společnosti

Na českém trhu nalezneme celou řadu společností, které leasing nabízejí. Některé z nich se přímo specializují na jednotlivé druhy leasingu.

Nejznámějším u nás bude dost možná ŠkoFIN. Dále jmenujeme Agro Leasing, Uni Leasing či Cofidis. Mnoho bankovních domů má vlastní oddělení leasingu.
Další témata: